Saturday, 27 May 2017
logo
Up-to-the-minute perspectives on defence, security and peace
issues from and for policy makers and opinion leaders.
        



dv-header-dday
     |      View our Twitter page at twitter.com/defenceredbox     |     

defencenews

The 183 Defence personnel named in the New Year Honours list for 2013 are on the next page, including awards for Generals Wall, Barrons and Bradshaw. The Government seems to be even more embarassed by the defence industry. Sir Dick Olver of BAE Systems, James William Trail MBE - no mention of their employers:

Royal Navy Awards
Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of The Bath
As Companions
Rear Admiral Ian Fergus CORDER

Major General Francis Hedley Roberton HOWES OBE Royal Marines

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of The British Empire
As Commanders
Commodore Christopher Martin RICHARDS

Commodore Michael Rupert Barry WALLACE

Rear Admiral Jonathan Simon WESTBROOK MBE

As Officers
Acting Captain Andrew James ELVIN

Captain Matthew Sean HARRISON

Colonel James Kyle HUTTON Royal Marines

Commodore William John KEEGAN

Captain Guy Antony ROBINSON

Commander Mark Roger SAVAGE

As Members
Warrant Officer 1 Logistics (Writer) Terence CASEY

Acting Lieutenant Colonel Clifford Roderick Stanton DARE Royal Marines Reserve

Chief Petty Officer Logistics (Writer) Emma Louise DAY

Commander Janet EVANS Royal Naval Reserve (Sea Cadet Corps)

Lieutenant Commander Geoffrey HAYWARD

Lieutenant Commander Steven HEAP

Acting Major Steven MELBOURNE Royal Marines

Warrant Officer 1 Logistics (Supply Chain) David PATERSON

Lieutenant Commander Dereck Malcolm PAYNE Royal Naval Reserve (Sea Cadet Corps)

Chief Petty Officer Engineering Technician (Mechanical Engineering) Richard Edward STECKO

Acting Lieutenant Commander Adam Joseph THOMAS

Lieutenant Dominic VALVONA

Warrant Officer 1 Stanley Mark WATSON Royal Marines

Promotions in and Appointments to the Civil Division of the Most Excellent Order of The British Empire
As Commander
Commodore David PRESTON Royal Fleet Auxiliary

Queen's Volunteer Reserves Medal
Colour Sergeant Peter ROBERTS Royal Marines Reserve

Army Awards
Promotions in and Appointments to the Military Division Military Division of the Most Honourable Order of The Bath
As Knight Grand Cross
General Sir Peter Anthony WALL KCB CBE ADC Gen, late Corps of Royal Engineers

As Knight Commanders
Lieutenant General Richard Lawson BARRONS CBE, late Royal Regiment of Artillery

Lieutenant General Adrian John BRADSHAW CB OBE, late The King's Royal Hussars

As Companions
Major General Colin James BOAG CBE, late Corps of Royal Engineers

Major General James Henry GORDON CBE, late The Royal Green Jackets

Major General Andrew Charles Peter KENNETT CBE, late The Parachute Regiment

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of The British Empire
As Commanders
Brigadier James Michael COWAN DSO OBE, late The Royal Regiment of Scotland

Major General Paul William JAQUES, late Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Colonel Iain Gordon McKEND, late The Royal Logistic Corps

Acting Major General Andrew Richard Darwen SHARPE OBE, late The Cheshire Regiment

Brigadier Richard Ross SMITH OBE, late The Light Infantry

Major General Michael Lawrence RIDDELL–WEBSTER DSO, late The Black Watch

As Officers
Acting Colonel Andrew Hugh CASSIDY, Angus and Dundee Battalion Army Cadet Force

Lieutenant Colonel David Mark Arnold COUZENS, Royal Tank Regiment

Lieutenant Colonel Jasper John DE QUINCEY–ADAMS, 1st The Queen's Dragoon Guards

Colonel Heidi Ann DOUGHTY TD, late Royal Army Medical Corps Territorial Army

Colonel Sean Patrick Francis HARRIS, late Corps of Royal Engineers

Acting Colonel Roger George Hunter HERRIOT, Cambridgeshire Army Cadet Force

Lieutenant Colonel Benjamin James HUGHES, Corps of Royal Engineers

Lieutenant Colonel Frederick Charles KEMP, The Parachute Regiment, Territorial Army

Colonel Michael Gillespie Carew O'DWYER MBE, late Irish Guards

Colonel David John Clive RUSSELL–PARSONS, late Grenadier Guards

Lieutenant Colonel Paul TOMBLESON, Royal Regiment of Artillery

Lieutenant Colonel Ewen George Ellis TURNER, The Rifles

Lieutenant Colonel William Stewart Codrington WRIGHT MBE, The Rifles

As Members
Major Nicholas Douglas Ernest ABRAM, The Royal Regiment of Scotland

Major David James BICKERS, Corps of Royal Engineers

Warrant Officer Class 1 David Stuart BUSH, Army Air Corps

Major James Ronald CAMPBELL–BARNARD, 9th/12th Royal Lancers

Major Charles Nugent COOPER, Royal Corps of Signals

Major Richard John CRAIG, Royal Corps of Signals

Major Tristan Alexander CREW, Royal Army Medical Corps

Lieutenant Colonel Michael Sean DOOLEY, Royal Corps of Signals

Major Andrew Anthony DUNFORD Adjutant General's Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Major Stephen FARR, Corps of Royal Engineers

Major Andrew Michael GILKS, Army Air Corps

Warrant Officer Class 2 Stephen Brian GILL, Coldstream Guards

Major Simon GOUGH, Army Air Corps

Major Andrew Francis HODKINSON, Royal Regiment of Artillery

Major Jeremy JONES, The Parachute Regiment

Major Matthew Howard JONES, Intelligence Corps

Major Robin George JONES, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Major Shaun Christopher LAMB, Royal Regiment of Artillery

Major Austin Conrad LILLYWHITE, The Royal Logistic Corps

Major Alexander Robert McKAY, The Mercian Regiment

Major Nicholas Edward MOORE, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Warrant Officer Class 1 William Paul MORGAN, Corps of Royal Mechanical and Electrical Engineers

Major Nicholas Ian MORTON, Royal Regiment of Artillery

Colour Sergeant Rustim MURPHY, The Parachute Regiment

Major Nigel Joseph OVERTON, Coldstream Guards

Major Richard Mark PAGE, Corps of Royal Engineers

Warrant Officer Class 2 Michael John PEARCE, The Royal Logistic Corps

Major Simon Justin PERRETT, Royal Corps of Signals

Major Graham Paul QUANT, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Corporal Luisa Likurua RATU, Adjutant General's Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Lieutenant Colonel Norman Howden ROBERTSON BEM, The Royal Scots Dragoon Guards

Major David Jonathan SAMS, Army Air Corps

Major Langley Christian SHARP, The Parachute Regiment

Acting Lieutenant Colonel Keith Andrew SMITH, Whitgift School Combined Cadet Force

Major Andrew Maurice SOMERVILLE, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Major Charles Alasdair STEPHEN, The Duke of Lancaster's Regiment

Captain Adrian Karl THORPE, The Royal Logistic Corps

Warrant Officer Class 2 Julian Stephen TRANTER, Royal Regiment of Artillery

Major Michael Emlyn WILLIS, The Yorkshire Regiment

Captain Andrew WILMOT, The Royal Logistic Corps

Royal Red Cross
Second Class
Major Sharon Mary BEATTY, Queen Alexandra's Royal Army Nursing Corps

Queen's Volunteer Reserves Medal
Lieutenant Colonel Jacqueline Anne ALLAN TD, Royal Corps of Signals Territorial Army

Colonel Steven CHEETHAM MBE TD, late Corps of Royal Engineers Territorial Army

Major Paul John JOHNSON, The Mercian Regiment Territorial Army

Lieutenant Colonel David Andrew JONES MBE, Corps of Royal Engineers Territorial Army

Royal Air Force
Promotions in and Appointments to the Military Division the Most Honourable Order of The Bath
As Companions
Air Vice-Marshal Michael Guy LLOYD

Air Vice-Marshal Matthew John Gethin WILES CBE

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Excellent Order of The British Empire
As Commanders
Air Commodore Michael John Madoc JENKINS OBE

Group Captain Nigel James PHILLIPS

Air Commodore Ian Richard William STEWART

As Officers
Wing Commander Andrew DICKENS

Wing Commander Teresa Anne GRIFFITHS ARRC, Princess Mary's Royal Air Force Nursing Service

Wing Commander Sean Kenneth O'CONNOR

Wing Commander Mark PHELPS

Wing Commander Philip Jeremy ROBINSON DFC

Wing Commander John WALSH

Wing Commander Stephen William WALSH

As Members
Squadron Leader Colin Taylor BROWN

Warrant Officer William Maurice DIXON

Flight Lieutenant George Eric EDMONDSON

Chief Technician John Peter FELLOWES

Squadron Leader Peter Howard GIBB

Flight Sergeant Mark Andrew HAMILTON

Acting Warrant Officer Charles Gordon MARSHALL

Squadron Leader Toby Charles SAWBRIDGE

Squadron Leader Ian Stacy SMITH

Squadron Leader Simon David TATTERS

Sergeant Christopher Charles TAYLOR

Squadron Leader Annella Robyn TINDALE

Acting Squadron Leader Bernard TISLEY, Royal Air Force Volunteer Reserve (Training)

Warrant Officer James William UNDERHILL

Royal Red Cross
Second Class
Squadron Leader Lorraine Howard LAWTON, Princess Mary's Royal Air Force Nursing Service Royal Auxiliary Air Force

Queen's Volunteer Reserves Medal
Wing Commander Marie-Noelle Francesca ORZEL OBE, Princess Mary's Royal Air Force Nursing Service Royal Auxiliary Air Force

Civilians in defence
Commanders of The Order of The British Empire (CBE)
Iain Richard EVANS, for services to the Review of Defence Acquisition & the Consultancy Industry

John Frederick FARMER, for voluntary service to Ex-Servicemen & Women

Paul MARTIN, Ministry of Defence

Officers of The Order of The British Empire (OBE)
Trevor BAKER, Ministry of Defence

Russell BRYAN, Ministry of Defence

Peter James DAVIS, Ministry of Defence

Stephen ELEY, Ministry of Defence

Stephen Hugh GLASS, Ministry of Defence

Ms Tina HOLMES, Ministry of Defence

Ms Mandy Johnston HOPE, Ministry of Defence

John Ifor Rewbridge OWEN, Ministry of Defence

James William TRAIL, for services to the Defence Industry

Ms Patricia Janette WILSON, Ministry of Defence

Members of The Order of The British Empire (MBE)
David Patrick BELL, for voluntary service to St John Ambulance

Alan George CONQUEST, for voluntary service to the Royal British Legion and SSAFA

Allan COTTLE, for voluntary service to Royal Navy Search & Rescue Training

Lady Phillippa Margaret Gurney DANNATT, for voluntary service to SSAFA

Mrs Danielle Charlotte FENNING, Ministry of Defence

Mike GOUGH, Ministry of Defence

Denzil Evans HAYNES, for voluntary service to the RAF Association

Dr Robert William HEATH, for voluntary service to St John Ambulance

Paul David HERBAGE, for voluntary service to St John Ambulance

Adam JAMIESON, Ministry of Defence

Major William Alan JOHNSTON, TD, for voluntary service to SSAFA

Gareth Barrington Owen Rees JONES, for services to the Armed Forces

Peter Richard JONES, Ministry of Defence Police

Major James Tyrell Dermot MaCCARTHY-MORROGH, Ministry of Defence

Michael William PITKEATHLY, for voluntary service to Naval Heritage

Steve PORTER, Ministry of Defence

Mrs Josephine POWNALL, Ministry of Defence

Mrs Celia Joan Mary SAYWELL, for voluntary service to the Association of Wrens (Women of the Royal Naval Services)

Mrs Wendy Penelope SOLESBURY, for services to the British Red Cross and the London 2012 Olympic & Paralympic Games

Thomas Alexander TAYLOR, Ministry of Defence

Mrs Einir Wynn VINEY, Ministry of Defence

Major Michael Gordon VOKES, TD, for services to the Combined Cadet Force

Rev Christopher James Anthony WALKER, for services to Armed Forces personnel

John Douglas WALKER, for voluntary service to the Royal British Legion

Squadron Leader Colin Raymond WOODLAND RAF (Retd), for voluntary service to the Soldiers' & Airmen's Scripture Readers Association

Andrew Paul WRIGHT, Ministry of Defence

The British Empire Medal (BEM)
Mrs Patricia Jane BRANLEY, Ministry of Defence

Mrs Una CLEMINSON, TD, for voluntary service to the Royal British Legion

Charles Richard COOPER, for voluntary service to the Army Cadet Force

Ms Pauline CROCKARD, Ministry of Defence

Mrs Lindsay Margaret DALY, for services to the Defence community

Hal Joseph DAVENPORT, for voluntary service to the RAF Association

John Malcolm Stuart FLETCHER, for voluntary service to the Sea Cadet Corps

Cyril Oliver GOULBOURNE, for voluntary service to the Royal British Legion

Mrs Vivienne HAMMER, for services to The Bomber Command Association

Mrs Jeannette Allegra HARRISON, for voluntary service to the British Red Cross

Martin Thomas HAY, for voluntary service to SSAFA

Mrs Florence MANN, for voluntary service to St John Ambulance

Mrs Judith Mary MUSTON, for voluntary service to SSAFA

Roy John PIDGEON, for voluntary service to the Air Training Corps

Dean Gratton PURSELL, for voluntary service to SSAFA

John Alfred UPTON, for voluntary service to St John Ambulance

Terence Edward WALTON, for voluntary service to St John Ambulance

Norman Harry WOOD, for voluntary service to the British Red Cross Society

Add comment


Security code
Refresh

Cookies
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on the Defence Viewpoints website. However, if you would like to, you can modify your browser so that it notifies you when cookies are sent to it or you can refuse cookies altogether. You can also delete cookies that have already been set. You may wish to visit www.aboutcookies.org which contains comprehensive information on how to do this on a wide variety of desktop browsers. Please note that you will lose some features and functionality on this website if you choose to disable cookies. For example, you may not be able to link into our Twitter feed, which gives up to the minute perspectives on defence and security matters.