Sunday, 19 November 2017
logo
Up-to-the-minute perspectives on defence, security and peace
issues from and for policy makers and opinion leaders.
        



dv-header-dday
     |      View our Twitter page at twitter.com/defenceredbox     |     

defencenews

Army

Brigadiers

M. J. Boswell, Late REME, is appointed Director Electrical and Mechanical Engineering (Army) with effect from December 2010.

P. W. Jaques, Late REME, is appointed Head of Equipment Plan, Deputy Chief of the Defence Staff (Capability), with effect from July 2011.

J. R. Brittain, Late REME, is appointed Head of Capability, Expeditionary Logistics and Support, Deputy Chief of the Defence Staff (Capability), with effect from April 2011.

N. R. Davies, Late Para, to be appointed Commander, Intelligence Collection Group, with effect from July 2011.

I. S. Simpson, Late REME, is appointed Head Operations International, Defence Estates, with effect from September 2010.

I. Hooper, Late R Signals, is appointed Head of Bowman and Tactical Communication and Information Systems Delivery Team, Information Systems and Services, with effect from October 2010.

Colonels

N. J. Kitson, Rifles, is appointed Colonel Army Policy, General Staff, with effect from October 2010.

D. L D. Bigger, Late RE, is appointed Colonel General Staff International, with effect from October 2010.

C. P. J. Walker, Late RLC, is appointed Assistant Head of Strategy, Deputy Chief of the Defence Staff (Personnel), with effect from August 2010.

F. H. Gardner, Late RLC, is appointed Colonel Personal Services 10 (Army), Directorate Personal Services (Army), with effect from March 2011.

J. J. Herbert, Late RA, is appointed Assistant Head Through Life Capability Management, Deputy Chief of the Defence Staff (Capability), with effect from October 2010.

A. V. Carwardine, Late RA, is appointed Director B Division, Advanced Command and Staff Course, Joint Service Command and Staff College, Defence Academy, with effect from September 2010.

J. S. A. Carr-Smith, RDG, is appointed Assistant Head Land, Development, Concepts and Doctrine Centre, with effect from December 2010.

C. L G. Herbert, Scots, is appointed Director A Division, Intermediate Command and Staff Course (Land), Defence Academy, with effect from June 2011.

S. N. English, Late RLC, is appointed Director D Division, Intermediate Command and Staff Course (Land), Defence Academy, with effect from January 2011.

J. D. Cavanagh, Rifles, is appointed Deputy Assistant Chief of Staff J5(B), Permanent Joint Headquarters, with effect from May 2011.

S. C. McMahon, RLC, is appointed Deputy Commander Joint Force Logistic Operations, Permanent Joint Headquarters, with effect from February 2011.

M. P. Carter, Late RE, is appointed Deputy Assistant Chief of Staff J7(B), Permanent Joint Headquarters, with effect from December 2010.

I. G. McKend, Late RLC, is appointed Assistant Director Combat Service Support, Headquarters Land Forces, with effect from August 2010.

P. J. Armstrong, Late REME, is appointed Assistant Director Support Equipment, Headquarters Land Forces, with effect from October 2010.

G. M. Woods, AGC(ETS), is appointed Assistant Director Training Development, Headquarters Land Forces, with effect from January 2011.

A. G. Bex, RLC, is appointed Inspector Explosives (Army), Headquarters Land Forces, with effect from April 2011.

J. M. Woodham, R Anglian, is appointed Chief of Staff 1st (United Kingdom) Armoured Division, with effect from March 2011.

M. P. Moore, RLC, is appointed Deputy Chief of Staff 1st (United Kingdom) Armoured Division, with effect from June 2011.

J. C. Probert, RLC, is appointed Commander Logistic Support 1st (United Kingdom) Armoured Division, with effect from February 2011.

A. S. Richmond, QDG, is appointed Commander Military Stabilisation Support Group, with effect from January 2011.

J. W. Lewis, Late RLC, is appointed Deputy Chief of Staff, Headquarters 5th Division, with effect from February 2011.

D. E. Cook, Late RLC, is appointed Colonel Military Secretary Soldiers Combat Service Support, Army Personnel Centre, with effect from October 2010.

W. D. Cowan, Late REME, is appointed Commander Equipment Support, Headquarters 4th Division, with effect from October 2010.

Add comment


Security code
Refresh

Cookies
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on the Defence Viewpoints website. However, if you would like to, you can modify your browser so that it notifies you when cookies are sent to it or you can refuse cookies altogether. You can also delete cookies that have already been set. You may wish to visit www.aboutcookies.org which contains comprehensive information on how to do this on a wide variety of desktop browsers. Please note that you will lose some features and functionality on this website if you choose to disable cookies. For example, you may not be able to link into our Twitter feed, which gives up to the minute perspectives on defence and security matters.