Thursday, 27 April 2017
logo
Up-to-the-minute perspectives on defence, security and peace
issues from and for policy makers and opinion leaders.
        



dv-header-dday
     |      View our Twitter page at twitter.com/defenceredbox     |     

defencenews

Army: Brigadier – Immediate appointments

Brigadier I. Hooper (Late R Signals), to be Commander 1 Signal Brigade, with effect from July 2008;
Brigadier M. P. Dodson (Late HLDRS) to be Deputy Military Secretary, Army Personnel Centre, with effect from August 2008;
Brigadier W. N. Aldridge (Late RRF), to be Commander 42 (North West) Brigade, with effect from September 2008;
Brigadier M. T. Griffiths (Late KORBR) to be Director Personnel Services (Army), Headquarters Land Forces, with effect from September 2008;
Brigadier G. K. Messenger, DSO, OBE, ADC, Royal Marines, to be Brigade Commander, 3 Commando Brigade Royal Marines, in succession to Brigadier F. H. R. Howes with effect from September 15, 2008;

Brigadier P. J. Davies (Late R Signals) to be Defence Information Infrastructure Integrated Project Team Leader, Defence Equipment and Support, with effect from October 2008;
Brigadier D. J. Clements (Late R Anglian), to be Director Army Personnel Strategy, Headquarters Land Forces, with effect from October 2008;
Brigadier S. G. Vowles (Late AGC(ALS)) to be Brigadier Operational Law Branch, with effect from October 2008;
Brigadier P. D. McEvoy (Late AGC(ALS)) to be Brigadier Prosecutions. Headquarters Army Prosecution Authority, with effect from October 2008;

Army: Brigadier – Forthcoming appointments

Brigadier C. L. Wilks (Late RE) to be Director Engineering Battlefield Infrastructure Group, Director General Land Equipment, Defence Equipment and Support, with effect from November 2008;
Brigadier F. H. R. Howes, OBE, Royal Marines, to be Director Joint Commitments (Military), in succession to Brigadier G. K. Messenger, DSO, OBE, ADC, Royal Marines, with effect from November 2008;
Brigadier T. R. Urch (Late RE) to be Commander 1 Mechanised Brigade, with effect from December 2008;
Brigadier I. G. Harrison (Late RA) to be Chief Joint Fires and Influence Branch, Headquarters Allied Command Europe Rapid Reaction Corps, with effect from December 2008;
Brigadier R. M. B. Nitsch (Late REME) to be Commander 102 Logistic Brigade, with effect from December 2008;
Brigadier A. T. Davies (Late RLC) to be Commander 104 Logistic Support brigade, with effect from December 2008;
Brigadier J. I. S. Stevenson (Late RS) to be Commandant School of Infantry, with effect from December 2008;
Brigadier T. P. Evans (Late LI), to be Chief Joint Force Operations, Permanent Joint Headquarters, with effect from December 2008;
Brigadier P. J. Fabricius (Late RAMC) to be Commandant and Defence Postgraduate Medical Dean, with effect from December 2008;
Brigadier R. E. Nugee (Late RA) to be Director Manning (Army), Headquarters Land Forces, with effect from December 2008;
Brigadier J. D. Bevan (Late RLC) to be Deputy Chief of Staff Combat Service Support, Headquarters Allied Command Europe Rapid Reaction Corps, with effect from December 2008;
Brigadier J. M. R. Henderson (Late REME) to be Director Logistics, Headquarters Land Forces, with effect from December 2008;
Brigadier M. P. Maer (Late PWRR) to be Chief of Staff Field Army, Headquarters Land Forces, with effect from January 2009;
Brigadier A. T. Davis (Late RLC) to be Commander 104 Logistic Support Brigade, with effect from January 2009;
Brigadier A. J. Deas (Late RLC) to be Commandant Defence College of Logistics and Personnel Administration, with effect from January 2009;
Brigadier M. J. Hallas (Late Int Corps) to be Director Intelligence Corps/Commandant Defence Intelligence and Security Centre, with effect from January 2009;
Brigadier M. A. P. Carleton-Smith (Late IG) to be Director Army Resources and Plans, with effect from January 2009;
Brigadier J. T. Jackson (Late RGJ), to be Commander Recruiting Group, Army Recruiting and Training Division, with effect from January 2009;
Brigadier S. L. Porter (Late R Anglian) to be Division Head (J5 Plans and Policy) Supreme Headquarters Allied Powers Europe, with effect from January 2009;
Brigadier S. P. Hodder (Late RE) to be Commander 43 (Wessex) Brigade, with effect from January 2009;
Brigadier N. Welch, (Late RGBWLI) to be Commander 7 Armoured Brigade, with effect from March 2009;
Brigadier E. O. Forster-Knight (Late AGC(RMP)) to be Provost Marshal (Army), with effect from March 2009;
Brigadier N. P. Moffat (Late AGC(SPS)) to be Director Staff and Personnel Support (Army), with effect from April 2009;
Brigadier R. F. P. Felton (Late AAC) to be Commander 4 Mechanised Brigade, with effect from April 2009;
Brigadier N. Marshall Late RA, to be Commander Artillery HQ 3rd (United Kingdom) Division, with effect from April 2009;
Brigadier J. G. Lorimer (Late Para) to be Assistant Chief of Staff J3 Permanent Joint Headquarters, with effect from June 2009;
Brigadier A. P. Bristow (Late R Signals) to be Assistant Chief of Staff, Command and Battlespace Management, Headquarters Land Forces, with effect from July 2008;
Brigadier J. F. Rowan (Late RAMC) to be Commander, Headquarters 2 Medical Brigade, with effect from August 2009;
Brigadier J. T. Graham (Late RAMC) to be Director Medical Plans, Headquarters Army Medical Directorate, with effect from August 2009.

Navy: Commodore – Forthcoming appointments

Commodore C. C. C. Johnstone, CBE, Royal Navy, to be Principal Staff Officer to the Chief of the Defence Staff in succession to Brigadier M. W. Poffley, OBE (late Royal Logistics Corps), with effect from December 8, 2008;
Commodore S. C. Jermy, Royal Navy, to attend Kings College London as a Defence Research Fellow with effect from January 2009;
Surgeon Commodore N. S. Bevan, QHP, Royal Navy, to conduct a manpower study for the Medical Director General (Navy) with effect from February 2009;

Army: Colonel – Immediate appointments

Colonel K. I. Chafer (Late AAC) to be Head of Joint Improvised Explosive Device Analysis Centre, with effect from May 2008;
Colonel P. H. Tomlinson Late RA, to be Team Leader, Indirect Fire Precision Attack Integrated Project Team, with effect from April 2008;
Colonel A. H. Campbell-Black Late R SIGNALS, to be Chief of Staff, Headquarters Signal Officer in Chief (Army), with effect from June 2008;
Colonel A. R. Blackwell (Late R Signals) to be Joint Electronic Surveillance Integrated Project Team Leader, with effect from June 2008;
Colonel G. T. E. Banner (Late Int Corps) to be Colonel Force Development, Headquarters Director Intelligence Corps, with effect from June 2008;
Colonel S. R. D. Marr Late RRF, to be Military Officer, Afghan Cross Whitehall Unit, with effect from June 2008;
Colonel H. E. Shields Late Rifles, to be Chief of Staff Headquarters 2nd Division, with effect from July 2008;
Colonel G .H. L. Baxter (RE) to be Assistant Director Manning Policy / Manpower Planning, Directorate Manning (Army), with effect from July 2008;
Colonel S. L. C. Diggins (Late RRF) to be Defence Attaché Kabul, with effect from July 2008;
Colonel M. V. Pemberton (Late RAMC) to be Chief of Staff, Headquarters Joint Medical Command, with effect from July 2008;
Colonel R. J. Rawdon-Smith (Late Int Corps) to be Commander Defence Human Intelligence Organisation, Defence Intelligence Staff, with effect from August 2008;
Colonel J. H. O'H. Pollock (Late IG) to be Team Leader Defence Requirements Organisation, Headquarters Land Warfare Centre, with effect from August 2008;
Colonel M. J. Gamble (RA) to be Bowman and Tactical Communication and Information Systems Deputy Team Leader, Defence Equipment and Support, with effect from August 2008;
Colonel A. K. Robinson (RLC) to be Commander Logistic Support, Headquarters 1st (United Kingdom) Armoured Division, with effect from August 2008;
Colonel D. W. Roberts Late RLC, to be D Division Director, Intermediate Command and Staff Course (Land), Defence Academy, with effect from August 2008;
Colonel R. W. Currie (Late QRH) to be Defence Attaché Bogotá, with effect from August 2008;
Colonel I. G. McKend (RLC) to be Deputy Assistant Chief of Staff J4 Movement and Mounting, Permanent Joint Headquarters, with effect from September 2008;
Colonel F. J. Grundy (AGC(SPS)) to be Assistant Director Support, Headquarters Land Forces, with effect from September 2008;
Colonel H. A. S. Russell (AGC(ETS)) to be Assistant Director Operations, Headquarters Directorate of Education and Training Services (Army), with effect from September 2008;
Colonel B. J. W. Green RTR, to be Assistant Director Army Inspectorate, Adjutant-General's Executive, with effect from September 2008;
Colonel B. R. E. Butler Late AAC, to be Deputy Director Concepts, Directorate of Reserve Forces and Cadets, with effect from September 2008;
Colonel P. A. Eadie Late AAC, to be Colonel Capability Development, Headquarters Joint Helicopter Command, with effect from September 2008.
Colonel C. R. J. Sloane (Late RE) to be Chief of Staff, Headquarters 4th Division, with effect from October 2008;
Colonel C. A. Ford (R Signals) to be Assistant Director Operations and Plans, Directorate General Information Systems and Services, with effect from October 2008;
Colonel G. K. Gibbs (Late RE) to be Chief of Staff, Headquarters Engineer in Chief (Army), with effect from October 2008;
Colonel I. B. F. Lane (Late RADC) to be Deputy Commander, Headquarters 2 Medical Brigade, with effect from October 2008;

Army: Colonel – Forthcoming appointments

Colonel C. M. Hainge (Late RE) to be Military and Air Advisor Canberra, with effect from November 2008;
Colonel J. W. Murray (Late RAMC) to be Commanding Officer, 212 Field Hospital (Volunteers), with effect from November 2008;
Colonel A. J. Botterill (R Signals) to be Director Defence Crisis Management Centre, Assistant Chief of the Defence Staff (Operations), with effect from November 2008;
Colonel D. F. Capps (RLC) to be Deputy Chief of Staff, Headquarters 1st (United Kingdom) Armoured Division, with effect from December 2008;
Colonel W. R. Wieloch (Late QRL) to be Director of Defence Studies (Army), Directorate General Staff, with effect from December 2008;
Colonel J. S. Grinstead (Late RLC) to be Colonel Military Secretary Officers Combat Service Support, Army Personnel Centre, with effect from December 2008;
Colonel J. S. S. O'Sullivan (Para), to be Assistant Director Land, Directorate of Joint Commitments, with effect from December 2008;
Colonel I. J. Cave (Mercian), to be Deputy Assistant Chief of Staff Operations / Commitments, Headquarters Land Forces, with effect from December 2008;
Colonel I. J. Gibb RTR, to be Colonel General Staff, Directorate of the General Staff, with effect from December 2008;
Colonel P. J. Bates (RLC) to be Commander Logistic Support / Colonel Infrastructure, Headquarters 2nd Division, with effect from December 2008;
Colonel M. R. H. Burrows (Late RE) to be Branch Head, Defence Planning Land, Headquarters Supreme Allied Command Transformation, with effect from December 2008;
Colonel F. G. Gedney (Scots DG), to be Deputy Assistant Chief of Staff Future Plans, Headquarters Land Forces, with effect from January 2009;
Colonel S. J. Shirley (Late RLC) to be Assistant Director Logistic Policy and Plans (Army), Headquarters Land Forces, with effect from January 2009;
Colonel A. P. Duncan (RLC) to be Assistant Director Combat Service Support Operation, Headquarters Land Forces, with effect from January 2009;
Colonel J. A. H. Welch Late RE, to be Commander 29 (Land Support) Engineer Group, with effect from January 2009;
Colonel J. C. Campbell (Late RA) to be Chief of Staff and Commander Larkhill Garrison, with effect from January 2009;
Colonel D. J. Hudson (RA) to be Assistant Chief of Staff Fire Co-ordinator, Headquarters North Atlantic Treaty Organisation Rapid Deployment Corps — Italy, with effect from February 2009; Colonel M. Cuthbert-Brown (Late AGC(RMP)), to be Director Corps of Army Music, with effect from March 2009;
Colonel A. Brown (Late AGC(SPS)), to be Assistant Director Future Contracts, Service Personnel and Veterans Agency, with effect from March 2009.
Colonel D. A. McAvoy (Late REME) to be Chief Engineer / Colonel Force Development, Headquarters Directorate of Electrical and Mechanical Engineering (Army), with effect from April 2009;
Colonel M. C. Ross (RA) to be Colonel Capability, Headquarters Director Royal Artillery, with effect from April 2009;
Colonel P. A. E. Nanson RRF, to be Chief of Staff, Headquarters 1st (United Kingdom) Armoured Division, with effect from April 2009;
Colonel D. Bates (QARANC) to be Regional Clinical Director, Wessex Region, Army Primary Health Care Service, with effect from April 2009;
Colonel I. G. Standen (Late R Signals), to be Deputy Director Command and Battlespace Management, Directorate of Command and Battlespace Management, with effect from April 2009;
Colonel M. C. Whiteside (Late AAC) to be Commandant School of Army Aviation, with effect from May 2009;
Colonel I. Amberton (Late RADC) to be Assistant Director Plans, Headquarters Defence Dental Services , with effect from June 2009;
Colonel J. P. Owen (Late RAMC) to be Regional Clinical Director, Wales and West Midlands Region, Army Primary Health Care Service, with effect from June 2009;
Colonel M. C. M. Bricknell (Late RAMC) to be Medical Director, Headquarters Regional Command (South), with effect from July 2009.
Colonel P. R. Denning, OBE, Royal Marines, to be promoted Brigadier and to be Assistant Chief of Staff (Littoral Manoeuvre) in Navy Command Headquarters and Director Royal Marines, in succession to Brigadier M. J. D. Noble, Royal Marines, with effect from July 20, 2009;
Colonel G. P. Hill (Para) to be Deputy Assistant Chief of Staff J5 (B), Permanent Joint Headquarters, with effect from August 2009;
Colonel P. G. Mitchell (Late REME) to be Deputy Chief of Staff, Headquarters 4th Division, with effect from August 2009;
Colonel J. Etherington (RAMC) to be Director Defence Rehabilitation, Defence Medical Rehabilitation Centre, with effect from August 2009;
Colonel D. Williams (RAMC) to be Deputy Director, British Forces Germany Health Service, with effect from September 2009;
Colonel S. W. Carver (R Anglian), to be Commander, British Army Training Unit Suffield, with effect from September 2009;
Colonel D. A. Ross (RAMC) to be Assistant Director Health Policy, Headquarters Army Medical Directorate, with effect from September 2009;
Colonel A. C. Boreham (RAMC) to be Colonel Army Medical Services Division, Army Personnel Centre, with effect from October 2009;
Colonel P. J. Sokolow (Late QARANC) to be Regional Clinical Director, Scotland and North East Region, Army Primary Health Care Service, with effect from November 2009;

Navy: Captain – Immediate appointments

Captain A. D. Penny, Royal Navy, to be promoted Commodore and to be Director Industry Liaison in with BVT in Defence Equipment and Support with effect from October 2008;
Captain G. T. Little, OBE, Royal Navy, to be In Service Ships Team Leader in Defence Equipment and Support, in succession to Captain C. R. Forsey, Royal Navy, with effect from October 2008;
Captain C. R. Forsey, Royal Navy, to be Chief Staff Officer (Engineering) Surface Ships in Navy Command Headquarters, in succession to Captain A. D. Penny, Royal Navy, with effect from October 2008.

Navy: Captain – Forthcoming appointments

Captain J. N. Edgell, OBE, Royal Navy, to be Captain Submarines in Devonport Flotilla, in succession to Captain I. D. Arthur, OBE, Royal Navy, with effect from November 18, 2008;
Captain I. D. Arthur, OBE, Royal Navy, to be Principal Security Adviser in Navy Command Headquarters, in succession to Captain I. H. Beaumont, Royal Navy, with effect from November 25, 2008;
Captain I. H. Beaumont, Royal Navy, to be Chief of Staff in the Defence Concepts and Doctrine Centre, in succession to Colonel H. M. Fletcher (late Parachute Regiment), with effect from December 1, 2008;
Captain R. K. Tarrant, Royal Navy, to be promoted Commodore and to be Director Naval Staff, in succession to Commodore C. C. C. Johnstone, CBE, Royal Navy, with effect from December 2008;
Captain N. W. Hine, Royal Navy, to be Adviser to the Iraqi Defence Council in succession to Captain P. Abraham, Royal Navy, with effect from January 2009;
Captain J. M. Handley, Royal Navy, to be promoted Commodore and to be Assistant Chief of Staff (Warfare) in Navy Command Headquarters with effect from February 2009;
Captain P. Abraham, Royal Navy, to be Deputy Assistant Chief of Staff (Operations) in Northwood Headquarters, in succession to Captain M. J. Hawthorne, Royal Navy, with effect from March 31, 2009.
Captain M. J. Hawthorne, Royal Navy, to be Deputy Director Intelligence Commitments in the Defence Intelligence Staff, in succession to Captain N. R. E. Harrap, OBE, Royal Navy, with effect from April 7, 2009;
Captain N. R. E. Harrap, OBE, Royal Navy, to be Deputy Assistant Chief of Staff (Intelligence) with Supreme Allied Commander Transformation (USA), in succession to Colonel P. R. Denning, OBE, Royal Marines, with effect from May 11, 2009.
Captain S. J. Chick, CBE, Royal Navy, to be promoted Commodore with effect from February 2009, to commence training before assuming command of SNMG 02 with effect from June 2009.

Add comment


Security code
Refresh

Cookies
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on the Defence Viewpoints website. However, if you would like to, you can modify your browser so that it notifies you when cookies are sent to it or you can refuse cookies altogether. You can also delete cookies that have already been set. You may wish to visit www.aboutcookies.org which contains comprehensive information on how to do this on a wide variety of desktop browsers. Please note that you will lose some features and functionality on this website if you choose to disable cookies. For example, you may not be able to link into our Twitter feed, which gives up to the minute perspectives on defence and security matters.