Brigadier C. M. Deverell, MBE is to be promoted Major-General and appointed Director-General Logistics, Support and Equipment, Headquarters Land Forces, from November 2008.
Brigadier R. L. Kirkland, CBE is to be promoted Major-General and appointed General Officer Commanding 4th Division from November 2008.
Brigadier A. D. Mackay, CBE is to be promoted Major-General and appointed General Officer Commanding 2nd Division from May 2009.
Commodore J. A. Morse, Royal Navy, to be appointed Commander United Kingdom Task Group from November 2008.
Commodore D. G. Steel, ADC, Royal Navy, to be appointed Deputy Director Service Personnel Policy from January 2009.
Captain M. W. Westwood, Royal Navy, is to be promoted Commodore and appointed Assistant Chief of Staff (Aviation) in Navy Command Headquarters from January 2009.



Captain N. P. Sealey, Royal Navy, is to be promoted Commodore and appointed Director Material and Programmes in Defence Equipment and Support from August 20, 2008.
Captain B. J. Key, Royal Navy, to be appointed Commanding Officer HMS Illustrious, in succession to Captain S. J. Chick, CBE, with effect from January 2009.
Captain T. F. McBarnet, Royal Navy, to be appointed Captain Surface Ships within the Devonport Flotilla from December 2008.
Captain C. M. Richards, Royal Navy, to be Deputy Assistant Chief of Staff (Programmes) in Navy Command Headquarters from October 2008.
Commander G. S. Pritchard, Royal Navy, is to be promoted Captain and appointed Commanding Officer HMS Endurance from December 2008.
Commander J. S. Weale, Royal Navy, is to be promoted Captain and appointed Director (North), Flag Officer Sea Training from February 2009.
Commander A. B. Spence, Royal Navy, is to be promoted Captain and appointed Captain Naval Prosecuting Authority from February 2009.
Commander J. P. Pentreath, Royal Navy, is to be promoted Captain and appointed Commanding Officer of the Commando Helicopter Force from March 2009.
Commander A. M. G. Glennie, Royal Navy, is to be promoted Captain and appointed Head of Ships Safety and Programme Manager in Defence Equipment and Support from September 2008.
Commander M. S. Harrison, Royal Navy, is to be promoted Captain and appointed Deputy Director Equipment Capability (Above Water Environment), from November 2008.
Acting Captain D. Dutton, OBE, Royal Navy, is to be promoted Captain and appointed Commanding Officer HMS Cumberland from January 2009.

Detailed career tracking at one star level and above within the U K Armed Forces is carried out by Bergmans Defence Consultancy ( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ).