121 UK Service personnel and 46 civilians have been honoured either for work in the Ministry of Defence or in other aspects of UK Defence.

ROYAL NAVY
APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Companions
Rear Admiral Amjad Mazhar HUSSAIN
Rear Admiral Robert Thomas LOVE OBE

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Knight Commander
Vice Admiral Richard Jeffery IBBOTSON CB, DSC

As Commanders
Commodore Michael Peter MANSERGH
Commodore Christopher Michael Howard STEEL ADC

As Officers
Commander James Stephen DONNELLY
Commodore David John EVANS
Commander David John FAULKS
Commander Stuart Brian FURNESS
Captain Anthony Paul HOLBERRY
Captain Timothy Frederick Wilkins MARTIN
Commander Andrew Carnegie STEWART

As Members
Lieutenant Commander Stephen Edward ADAMSON
Lieutenant Commander Reginald Paul William BELL
Lieutenant Commander Andrew Patrick CLARKE
Captain Robert Nigel GINN Royal Marines
Major Mark John HARDIE Royal Marines
Lieutenant Commander Richard Simon HARRISON
Lieutenant Commander Anthony William Jervis JENKS
Warrant Officer Class 2 John Stuart JONES Royal Marines
Warrant Officer Class 1 Alistair McGILL QGM Royal Marines
Lieutenant Commander Paul NIMMONS
Lieutenant Commander Jack RICKARD
Chief Petty Officer (Diver) William SHARP
Warrant Officer Class 1 Ronald SINCLAIR Royal Marines
Lieutenant Rachel SMALLWOOD
Colour Sergeant Laird WEBSTER Royal Marines

ASSOCIATE OF THE ROYAL RED CROSS

Chief Petty Officer Naval Nurse Louise Stephanie SPELLER

ARMY

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Knight Grand Cross
General Sir David Julian RICHARDS, KCB CBE DSO ADC Gen, late Regiment of Royal Artillery

As Knight Commander
Lieutenant General David Robert BILL,CB, late Corps of Royal Engineers

As Companions
Major General Gerald William BERRAGAN, late Royal Regiment of Artillery
Major General Timothy Gordon INSHAW, late Royal Corps of Signals
Venerable Archdeacon Stephen ROBBINS, QHC, late Royal Army Chaplains' Department

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders
Brigadier Michael Trevor GRIFFITHS, late King's Own Royal Border Regiment
Colonel Robert James HERRING, late The Royal Logistic Corps
Brigadier James Ian Stuart PLASTOW, MBE, late The Royal Green Jackets
Colonel Christopher Robert Francis RIDER, late The Staffordshire Regiment
Brigadier Christopher Linley TICKELL, OBE, late Corps of Royal Engineers

As Officers
Colonel Colin Mark ABRAHAM, late The Royal Logistic Corps
Lieutenant Colonel Jonathan Godson Eyre BARTHOLOMEW, The Royal Scots Dragoon Guards
Lieutenant Colonel James Jonathan BRASHER, The Yorkshire Regiment
Colonel Charles Walter Francis Mowbray COX, TD, late Royal Army Medical Corps, Territorial Army
Lieutenant Colonel Ian Roy HICKS, TD, Royal Army Medical Corps, Territorial Army
Lieutenant Colonel Andrew James LARGE, Royal Corps of Signals
Lieutenant Colonel David Hugh MEYER, AFC, Army Air Corps
Lieutenant Colonel Michael James Vernon SMITH, Army Air Corps

As Members
Major Phillip John ABRAM, Royal Corps of Signals
Major Jeremy Bayard BARRON, The Royal Irish Regiment
Major Thomas Julian BATEMAN, The Royal Scots Dragoon Guards
Major James Richard BRYDEN, The Yorkshire Regiment
Major Michael Edward George CALDICOTT, The Royal Logistic Corps
Major Andrew John CERSON, Adjutant General's Corps (Staff and Personnel Support Branch)
Major John Lockhart CLARK, Corps of Royal Engineers
Major Andrew Robert DEVEY, Corps of Royal Engineers
Acting Lieutenant Colonel James McShane DOCHERTY, West Lowland Army Cadet Force
Major Simon John DOYLE, The Princess of Wales's Royal Regiment
Chaplain to the Forces (3rd Class) Ian Robert GAMBLE, Royal Army Chaplains' Department, Territorial Army
Captain Andrew Steven GEE, The Royal Logistic Corps
Captain Robert Martin GILLESPIE, The Royal Irish Regiment
Colour Sergeant David Alan HUMMERSTON, The Princess of Wales's Royal Regiment
Major Samuel Leslie HUMPHRIS, The Yorkshire Regiment
Major Toby Clive Mainprise-King JACKMAN, The Royal Gurkha Rifles
Captain James Andrew KEELEY, Grenadier Guards
Major Andrew Gordon LEWIS, The Royal Logistic Corps
Captain Noel Robert Henry MAGILL, The Mercian Regiment
Captain Keith John MAHONEY, The Mercian Regiment, Territorial Army
Captain Craig Alexander McBURNEY, The Rifles
Captain Ian Stephen MOORE, The Royal Welsh, Territorial Army
Major Nicholas Paul MOTT, Welsh Guards
Colour Sergeant John Paul MYERS, Welsh Guards
Major Shaun Howard NIELD, Royal Regiment of Artillery, Territorial Army
Captain Simon Leslie John OLIVER, Royal Regiment of Artillery
Captain Andrew PEMBERTON, The Rifles
Captain Clive PHILLIMORE, The Royal Logistic Corps
Sergeant Sean Peter POWELL, Corps of Royal Engineers
Staff Sergeant Wesley Robert QUIGLEY, Royal Army Veterinary Corps
Captain Michael REED, The Light Dragoons
Warrant Officer Class 1 Nicola SEYMOUR, Queen Alexandra's Royal Army Nursing Corps
Captain Jay SHAW, The Royal Regiment of Fusiliers
Warrant Officer Class 2 Paul Andrew SIMPSON, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
Captain Andrew John SLATER, QGM, The Parachute Regiment
Staff Sergeant Robert SMITH, The Royal Logistic Corps
Major David Mark STANBRIDGE, QGM, The Parachute Regiment
Chaplain to the Forces (3rd Class) Alan Christopher STEELE, Royal Army Chaplains' Department
Captain Stephen Brian SUTHERLAND, The Royal Logistic Corps
Captain Mark Robert TODD, Royal Corps of Signals
Major Mark William TORPY, AFM, Army Air Corps
Warrant Officer Class 2 Raymond Allan WALL, The Parachute Regiment

QUEEN'S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Sergeant Robert Colin Michael BURNS, The Royal Logistic Corps, Territorial Army
Captain Shaun David LAMMING, The Parachute Regiment, Territorial Army
Major Michael Paul ROWE, The Royal Logistic Corps, Territorial Army
Lieutenant Colonel Colin Louis SHIEFF, TD, Royal Army Medical Corps, Territorial Army

ROYAL AIR FORCE

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Knight Commander
Air Chief Marshal Simon BRYANT CBE ADC

As Companions
Air Marshal Christopher Mark NICKOLS CBE
Air Marshal Peter William David RUDDOCK CBE
Air Marshal David WALKER CBE AFC

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders
Group Captain Jonathan BURR OBE DFC
Group Captain Richard John Christopher POWELL OBE

As Officers
Group Captain Nigel James COLMAN
Wing Commander Andrew John COOPE
Group Captain Colin Hugh HICKMAN
Wing Commander Andrew Timothy MARTIN
Wing Commander Simon Christopher PRIOR
Wing Commander Harvey SMYTH
Group Captain Ian Richard TOLFTS

As Members
Squadron Leader Garry DONOVAN
Corporal Karen Elizabeth EDWARDS
Master Aircrew Andrew Michael GILLETT
Reverend (Squadron Leader) Ruth Victoria HAKE
Corporal Kristian Lawrence HARRISON
Squadron Leader Richard James HILLARD
Master Aircrew Darren ISAAC
Flight Sergeant Richard Leslie KNOWLES
Flight Lieutenant Jacqueline Aileen MACDONALD
Sergeant John MCCLYMONT
Warrant Officer Christopher Charles MILES
Squadron Leader Paul Michael ROSE
Squadron Leader Stephen STANTON
Warrant Officer Derek WINTRIP
Reverend (Squadron Leader) Edward Laurence WYNN

ASSOCIATE OF THE ROYAL RED CROSS

Flight Lieutenant Anthony Whinton NICOL



CIVILIANS IN DEFENCE

KNIGHT BACHELOR (Kt)

Professor Sir Keith MacDonald PORTER For services to the Armed Forces

QUEENS POLICE MEDAL (QPM)

Steve Braunton LOVE Chief Constable, Ministry of Defence Police

OFFICERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (OBE)

Roger Arthur Simon AMES For voluntary service to Aviation
Mrs Elizabeth BARTON
Ministry of Defence, London 
Keith Melville DUNN For service to Healthcare
Stephen DUNNE Ministry of Defence, London
Victor LEVERETT Finmeccanica For services to the Defence Industry
Stuart Alan LONG Ministry of Defence Bristol
Alexander Wright MACCORMICK Ministry of Defence, Bury St Edmunds
John Barrington QUIN For services to ex-Servicemen and Women
Leslie TIPPIN Ministry of Defence, London
Andrew Mark WESTON Ministry of Defence, Portishead

MEMBERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (MBE)

Mrs Barbara Elizabeth ALEXANDER For voluntary service to the British Red Cross Society
Ronald Keith BEADLE For voluntary service to St John Ambulance
John Balderston BELL For voluntary service to the Royal British Legion, Scotland
Mrs Judith Anne BORLAND For voluntary service to SSAFA Forces Help
Mrs Jacqueline CARRIER Ministry of Defence, Bradford-on-Avon
Joseph CARVILL for voluntary service to St John Ambulance
Gordon Francis COOK For voluntary service to the RAF Association
Howard CRABB Marshall Aerospace For services to the Defence Industry
Group Captain John Phillip DACRE, DL For voluntary service to SSAFA Forces Help
Donald William Wallace DAVIES For voluntary service to the Sea Cadet Corps
Raymond Frederick Harry DIXON Ministry of Defence, Plymouth
Mrs Carolyn Tracy EDWARDS Ministry of Defence, Chorleywood
Ian FORSYTH For voluntary service to the Royal British Legion, Scotland
Miss Ruth Ann GRAHAM Ministry of Defence, Dungannon
Frederick James GROUNDS DL For voluntary service to the East Anglia Reserve Forces & Cadets Association
Graham HIGH For voluntary service to the Royal British Legion
Michael Brett HOCKNEY For voluntary service to ABF The Soldiers' Charity
Michael Howard HORAN For voluntary service to the Army Cadet Force
Derek Reginald Spencer HUGGETT Ministry of Defence, Radstock
Miss Carol Jane Cecilia JONES Cobham Aviation Services For services to the Defence Industry
Professor Tudor Bowden JONES For services to Science
Mrs Sharon LAING Ministry of Defence, Arbroath
Kenneth MACLACHLAN For voluntary service to SSAFA Forces Help
Miss Fiona Margaret MCCULLOCH Ministry of Defence, Cardonald
Kevin MCRANDLE For voluntary service to the RAF Association
Keith Robert MOSLEY Ministry of Defence, Bracknell
John MURRAY Ministry of Defence, Bristol
Mrs Jacqueline NAYSMITH For voluntary service to the War Widows Association
Kevin Christopher O'KEEFFE Ministry of Defence, Birmingham
Christopher Leslie William PAGE Ministry of Defence, Chichester
Frederick Howard ROBINSON BAE Systems For services to the Defence Industry
The Reverend Thomas William TAIT For voluntary service to the Air Training Corps
Neil WHITAKER For voluntary service to the Royal British Legion
Roy Antony ZAMAN Ministry of Defence, Oldham