Service appointments: January 2011

Royal Navy
Rear Admiral C.A.Johnstone-Burt, OBE, to be Head of British Defence Staff (USA) and Defence Attache from November 2011 in succession to Air-Vice-Marshall M.J.Harwood, CBE.

Royal Marines
Brigadier D.A.Hook, CBE, Royal Marines, to be promoted Major General and to be Director Force Reintegration HQ International Security Assistance Force Afghanistan, in succession to Major-General Jones (Army), with effect from October 2011.

Army
Brigadiers:

N.G.Baveystock
, Late RE, Director of Personal Services (Army), Headquarters Land Forces, April 2011

S.P.Hodder
, Late RE, Commandant, Headquarters Royal School of Military Engineering, July 2011

M.T.Griffiths
, Late KORBR, Director Infantry, Headquarters Infantry, April 2011

R.H.D.Toomey
, Late D and D, Commander Collective Training Group, Land Warfare Centre, February 2011

I.J.Cave
, Late Mercian, Commander Initial Training Group, February 2011

B.J.Bathurst
, Late WG, Director Training (Army), Headquarters Land Forces, January 2011

N.J.H. Jones
, Late AGC (ALS), Deputy Director Service Prosecutions, Head Quarters Army Prosecutions Authority (UK), October 2011

A.T.Davis
, Late RLC, Deputy Chief of Staff Support Headquarters Rapid Reaction Corps France, September 2011

W.N.Aldridge
, Late RRF, Commander, Headquarters British Forces South Atlantic Islands, May 2011

P.R.Towers
, Late R Signals, Head of Network Technical Authority, Information Systems and Services, Defence Equipment and Support, March 2011

A.J.C.Wild
, Late R Anglian, Defence Attache Riyadh, February 2011