Promotions, new appointments and retirements. One stars are on the second page

Maj Gen J I Bashall CBE to succeed Maj Gen R R Davis CBE as DG Personnel Army HQ wef Jan 2015 and to be promoted Lt Gen and succeed  Lt Gen G W Berrigan CB as Adjutant General in August 2015

Maj Gen J R Hockenhull to succeed Air Vice Marshall as Dir, Cyber, Intel and Info integration wef March 2015

Maj Gen T B Radford DSO OBE to succeeed Maj Gen T R Urch CBE as Chief of Staff Land Forces wef Feb 2015

Maj Gen T R Urch CBE to succeed Maj Gen T B Radford DSO OBE as GOC Force Troops Command wef Feb 2015

Maj Gen R J Cripwell CBE to succeed Maj Gen F H R Howes CB OBE as Head of Defence Staff U.S. in March 2015

Maj Gen R E Nugee CBE to succeed Maj gen S A Burley CB MBE as Military Secretary in March 2015

Maj Gen R M B Nitsch CBE to succeed Maj Gen J I Bashall CBE as DG Personnel wef July 2015

Cdre J R H Clink OBE to be promoted Rear Admiral and succeed Rear Adm C J Hockley CBE as Flag Officer, Scotland, N England a7 N Ireland and FO Reserve Forces wef 26 August 2014

 Captain P J Titterton to be promoted Cdre, and to succeed Cdre S J Chick as Dep Dir, Jt Ops from the sea wef July 2014

Cpatian A Betton to be promoted Cdre and suceed Air Cdre G D A Parker as Asst C of S J5, Northwood wef Dec 2014