Promotions, reassignments and retirements in H M Armed Forces. One stars on next page

Cdre A D Radakin to be promoted Rear Admiral, succeed Rear Adm D L Potts as Rear Admiral Surface Shiops wef 18 September 2014

Cdre R Stokes to be promoted Rear Admiral, succeed Rear Admiral I M Jess as ACNS (Support) wef March 2015

Cdre K E Blount to be appointed Read Admiral, succeed Rear Admiral Russ Harding OBE as ACNS (Aviation & carriers) wef May 2015

Air Cdre M Wigston CBE to be promoted Air Vice Marshal, succeed Maj Gen R J Cripwell CBE as Cdr British Forces Cyprus wef 20 Jan 15

 Air Cdre P Lyall OBE to succeed Air Cdre J D Maas CBE as Head Brit Defence Staff (France) and Defence Attache Paris wef 30 September 2014

Air Cdre J D Maas CBE to succeed Brig Gen W Huhn as Snr Mil Advisor to Crisis Mgt & Plannind Directorate, EEAS wef 3 October 2014

Air Cdre N W Laird OBE to succeed Air Cdre I D TEakle DSO OBE as Head Doctrine (Air & Space) at DCDC wef 24 Nov 2014

Gp Captain D G Cooper to be promoted Acting Air CDre, succeed Air Cdre D J E Cooper CBE as Dir Air Ops, HQ ISAF Kabul wef 9 November 2014

Gp Captain M P Hart to be promoted Air Cdre, succeed Brig G E Lowder MBE as Head Defence Intel Opns in August 2015

Gp Captain R Hill to be promoted Air Cdre, succeed Air Cdre N M Connell OBE (who is retiring) as Head Fin Policy & Plans wef Dec 2014

Gp Captain S C Kilbey to be promoted Air Cdre and ucceed Air Cdre A C Wilcock (who is retiring) as Head RAF Medical Services wef Dec 14

Gp Captain L S Taylor to be promoted Air Cdre, succeed Air Cdre M W G Hopkins MBE (who is retiring) as ACOS Capability Delivery Air & Air ISTAR wef Dec 14