Wednesday, 16 August 2017
logo
Up-to-the-minute perspectives on defence, security and peace
issues from and for policy makers and opinion leaders.
        



dv-header-dday
     |      View our Twitter page at twitter.com/defenceredbox     |     

defencenews

113 Service personnel have been granted state honours, and 50 civilians have also been honoured either for work in the Ministry of Defence or in other aspects of UK Defence. They are listed in full on the next page

The military division of The Queen's Birthday Honours list 2017

Royal Navy Awards
PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH
As Knight Commander

Vice Admiral Simon Robert LISTER, CB, OBE

As Companions

Surgeon Vice Admiral Alasdair James WALKER, OBE, QHS

Rear Admiral Simon Paul WILLIAMS, CVO

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE
As Commanders Rear Admiral Timothy Miles LOWE, QCVS

Rear Admiral John Robert Hamilton CLINK, OBE

Brigadier Richard Anthony Winchcombe SPENCER, OBE As Officers Commodore Richard Mark ALLEN

Captain Mark John CAMERON

Colonel Michael John TANNER, QCVS

Commander James WYPER

As Members

Warrant Officer 1 Logistician (Catering Services) Wayne BURBURY

Lieutenant Commander Simon James CHURCH

Warrant Officer 1 Engineering Technician (Marine Engineering) Iain CUNNINGHAM

Chief Petty Officer Air Engineering Technican (Avionics) Andrew Smyth FLEMING

Lieutenant Deborah Daphne HARMER

Leading Logistician (Writer) Claire HUGHES

Lieutenant Commander (Acting Commander) James Alistair Delange KIRKWOOD

Commander Robert Graeme SPENCE

Commander Stephen Michael THOMAS

Commander Michael Leslie WOOD

QUEEN'S VOLUNTEER RESERVE MEDAL
Sergeant David HOLMAN

ARMY AWARDS

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Companions

Major General Mark Jarvis GAUNT

Major General John Robert PATTERSON

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE
As Commanders

Colonel Michael Robert BUTTERWICK

Colonel William Pemble Owen ENGLISH

Brigadier Colin Thomas McCLEAN, MBE

Brigadier Tom Richardson COPINGER-SYMES, OBE

Major General Ralph William WOODDISSE, MBE, MC

As Officers

Lieutenant Colonel Hamish George Gordon CORMACK, MBE, The Duke of Lancaster's Regiment

Lieutenant Colonel Christopher David DAVIES, MBE, The Princess of Wales's Royal Regiment

Lieutenant Colonel Jamie Ian HARTLEY, The Rifles

Colonel Thomas Jonathan MURRAY

Colonel Andrew Keith ROBINSON

Colonel Christopher John Strathern ROSE

Colonel Khashayar Dominic SHARIFI

Lieutenant Colonel Jason SHEFFIELD, Royal Tank Regiment

Colonel Jonathan Roderick Henry TIMMIS

Acting Colonel Richard George WALKER, Corps of Royal Engineers

As Members

Major Levi Vincent ASHLEY, The Royal Logistic Corps

Major John Mark BARRY, The Rifles

Major Richard Allan BELL, Royal Corps of Signals

Major Denis BURTON, The Royal Welsh, Army Reserve

Major Kevin Charles CAMMACK, Royal Regiment of Artillery

Major David CAMPEY, Corps of Royal Engineers

Colonel Frances Elizabeth CASTLE, ADC

Sergeant Arun Lewis COFAX, Corps of Royal Engineers

Lieutenant Colonel Dominic Martin Lyall COOPER, The Royal Logistic Corps

Major Richard John CRANE, The Royal Logistic Corps

Captain Anthony Angelo DAVIES, Corps of Royal Engineers

Warrant Officer Class 2 Marc David ELLIOTT, Corps of Royal Engineers

Warrant Officer Class 1 Gavin Arran EMMERSON, The Royal Logistic Corps

Major Simon William EVERETT, The Royal Irish Regiment

Lieutenant Colonel Alison Helen FALCON, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

Lieutenant Colonel Nicholas Mark GEE, Royal Regiment of Artillery

Major Prembahadur GURUNG, The Royal Gurkha Rifles

Captain Andrew HAINES, Royal Regiment of Artillery, Army Reserve

Acting Major Tobias Robin Sanford HARRIS, The Parachute Regiment

Sergeant Andrew Craig HARRISON, Corps of Royal Engineers

Major William Derek HODGKINSON, The King's Royal Hussars

Corporal Amber Rose HOLLANDS, Royal Army Medical Corps

Colonel Stephanie Lotte Eleanor Louise JACKMAN, TD, Army Reserve, The Royal Logistic Corps

Acting Lieutenant Colonel Ami JONES, Royal Army Medical Corps, Army Reserve

Acting Lieutenant Colonel Norman Owen JONES, ARRC, Queen Alexandra's Royal Army Nursing Corps, Army Reserve

Major Pauline MURRAY-KNIGHT, Adjutant General's Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Acting Lieutenant Colonel Anthony Thomas LAMB, Combined Cadet Force

Lieutenant Colonel Catherine Charlotte Anne LIVINGSTONE, Royal Army Medical Corps, Army Reserve

Major Paul LOGIE, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Captain James William LYONS, Army Air Corps

Major David Robert MACKLIN, The Rifles

Warrant Officer Class 1 Iain Crichton MARTIN, The Royal Logistic Corps

Warrant Officer Class 2 Rolf Alan MASON, Royal Regiment of Artillery

Corporal Jessica Layla MASTERMAN, The Royal Logistic Corps

Lance Corporal Rossa Dominick McPHILLIPS, Intelligence Corps, Army Reserve

Colour Sergeant David Malcolm MILLS, Irish Guards

Captain Ian David STOKES, Royal Regiment of Artillery

Warrant Officer Class 2 Karen Ann STYLES, Adjutant General's Corps (Staff and Personnel Support Branch)

Major Fergus Keegan SULLIVAN, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Major William John TOWER, Coldstream Guards

Acting Major Richard Simon WOOD, The Parachute Regiment

Lieutenant Colonel Nicholas Robert Edward WOOLGAR, The Royal Lancers

ROYAL RED CROSS
As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class

Major Jennifer Ann BUCK, Queen Alexandra's Royal Army Nursing Corps

Major Rosemary GODFREY, Queen Alexandra's Royal Army Nursing Corps, Army Reserve

QUEEN'S VOLUNTEER RESERVES MEDAL
Major Paul Harry JACKSON, General List, Army Reserve

Staff Sergeant Hayley Elizabeth JUST, Corps of Royal Engineers, Army Reserve

Colonel Mark Christopher SHERIDAN

Staff Sergeant Careen Gillian THORN, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

ROYAL AIR FORCE AWARDS
PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH
As Companions

Air Vice-Marshal Malcolm Andrew John BRECHT, CBE

Air Vice-Marshal Edward Jackson STRINGER, CBE

PROMOTIONS IN AND APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION
OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Group Captain Stephen Alec BENTLEY

Air Commodore Dawn Allison MCCAFFERTY

As Officers

Wing Commander Gareth John BRYANT

Wing Commander Mark Thomas DUNLOP

Wing Commander James Alexander FREEBOROUGH

Wing Commander Andrew MASSIE

Wing Commander Elizabeth Joan NICHOLL

Wing Commander Michael John Edward SUTTON

As Members

Warrant Officer Anthony Joseph BARKER

Squadron Leader Darren BASSETT

Warrant Officer Alan Roy BUTTERFILL

Wing Commander Davis Charles COX, Royal Air Force Volunteer Reserve

Flight Sergeant Mark James ELLIMAN

Sergeant Alan Albert FENNEY

Sergeant Matthew Ian FOSTER

Squadron Leader Adrian MORRIS

Warrant Officer Michael George MORRIS

Squadron Leader Hugh John Warr NICHOLS

Flight Lieutenant Derek Vincent OLDHAM, Royal Auxiliary Air Force

Warrant Officer Adrian Mark PATON

Warrant Officer Michelle SMITH

ROYAL RED CROSS
As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class

Corporal Clare Louise HARVEY

Flight Lieutenant Laura Jane HODSON

QUEEN'S VOLUNTEER RESERVES MEDAL
Sergeant Philip Baden BOWER, Royal Auxiliary Air Force

Senior Aircraftman Shane Victor STANIFORTH, Royal Auxiliary Air Force

CIVILIAN RECIPIENTS
COMPANION, ORDER OF THE BATH (CB)
Jonathan Henry LYLE, For services to Defence

COMMANDER OF THE BRITISH EMPIRE (CBE)

Alan Frank SMITH, For voluntary service to RAF personnel

OFFICERS, ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (OBE)

William John CHRISPIN, For services to Defence acquisition and to military capability

Maj Gen Patrick Anthony John CORDINGLEY, For voluntary service

John Sebastian COX, For services to the Royal Air Force and aviation heritage

Michael GOODHAND, For services to Disaster Relief

Dr Deborah Katherine GOODWIN, For services in support of Armed Forces staff education

Ms Carmel Jane GRANT, For services to Army reform

Dr Julie Patricia GREEVES, For services to military operational effectiveness

Philip HORROCKS, For services to Defence

Dr Cheryll Denise PITT, For services to aviation safety

Paul John RUSSELL, For services to Defence

Rakesh SHARMA, For services to defence capability

Richard THOMASON, For services to Defence

Mrs Melanie Dawn WATERS, For services to ex-Service personnel

MEMBERS, ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (MBE)

Mrs Saeeda ALI, For services to Defence

Andrew Donald BALLANTYNE, For services to Defence

Lt Colonel Robert Henry Lynn BLOMFIELD TD, For services to the Reserves and Cadets

Peter Alan BLYTH, For services to the Reserve Forces & Cadets on Tyneside

Patrick Joseph CONWAY, For services to industrial relations and the community in Yeovil, Somerset

Christopher DAVIES, For services to drug awareness in the Armed Forces

Captain (Rtd) Gaubahadur GURUNG, For services in support of Service personnel

Mohamed Amin ISSA, For services to the Defence Centre for Languages & Culture

David McALLISTER, For voluntary service to Service personnel

Frederick MILLES, For services to Defence

Mrs Irene MILNE, For services in support of military operations

Miss Nicola Ann MURDOCH, For services to Armed Forces personnel and their families

Philip NEAME, For voluntary service to Reserve Forces and Cadets

Mrs Angela Gwen O'SULLIVAN, For voluntary service to First Aid

Nicholas Mark SALES, For services to Defence

Richard SALMON, For services to Defence

Grahame SHEPHERD, For voluntary service to the children of military personnel

Mrs Dawn WALKER, For services to Defence

Colonel Michael Robert Lorne WARD, For voluntary service to veterans

THE BRITISH EMPIRE MEDAL (BEM)

Mrs Carol Margaret BRATTY, For voluntary service to ex-Service personnel personnel

Mrs Eileen Fiona BUCHAN, For voluntary service to young people

Mrs Carol Margaret CHAPMAN, For voluntary service to St John Ambulance

Mrs Helen CHAPMAN, For services to Defence

Dean FAULKNER, For voluntary service to St John Ambulance

Barry Anthony FURNESS, For voluntary service to ex-Service personnel

Raymond GRIFFITHS, For voluntary service to ex-Service personnel

Mrs Marie HAWTHORNE, For voluntary service to the Army Cadet Force

Dr Samantha Georgina HEALY, For services to apprenticeship and graduate programmes in the Defence Industry

Ronald William Godfrey JONES, For voluntary service to ex-Service personnel and their families

Jacqueline LONGDEN, For services to veterans

Mrs Mary McGOWAN, For voluntary service to First Aid in Aberdeen

Mrs Barbara Liddle MORTIMER, For voluntary service to ex-Service personnel

Mrs Trudi SHAW, For services to Defence

Mrs Teresa Maria SMITH, For voluntary service to the Sea Cadet Corps

Miss Marie TAYLOR, For services to veterans and the community in York

Add comment


Security code
Refresh

Cookies
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on the Defence Viewpoints website. However, if you would like to, you can modify your browser so that it notifies you when cookies are sent to it or you can refuse cookies altogether. You can also delete cookies that have already been set. You may wish to visit www.aboutcookies.org which contains comprehensive information on how to do this on a wide variety of desktop browsers. Please note that you will lose some features and functionality on this website if you choose to disable cookies. For example, you may not be able to link into our Twitter feed, which gives up to the minute perspectives on defence and security matters.